aparat porcelanowy

Leczenie ortodontyczne wad zgryzu wcale nie musi być związane z koniecznością rezygnacji nawet na kilka lat z estetycznego uśmiechu i ukrywania zębów oraz znajdujących się na nich metalowych elementów. Można zdecydować się na założenie estetycznego aparatu ortodontycznego wykonanego z porcelany.

Aparat porcelanowy alternatywą dla klasycznego aparatu metalowego

W gabinetach ortodontycznych w całym kraju można zdecydować się na różne rozwiązania terapeutyczne. Po konsultacji z lekarzem podejmie on decyzję dotyczącą trybu leczenia, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje pacjenta. Może zaproponować mu między innymi leczenie za pomocą aparatu porcelanowego. Zaliczany jest on do estetycznych form terapeutycznych w ortodoncji. Aparat porcelanowy charakteryzuje się tym, że jego zamki mają kolor podobny do zębów, dlatego nie odznaczają się na ich tle tak bardzo jak aparaty metalowe.

Poza tym działają dokładnie tak samo jak metalowe odpowiedniki. Dlatego leczenie z zastosowaniem aparatów porcelanowych będzie skuteczne.

Kiedy warto posłużyć się aparatem porcelanowym?

Aparat porcelanowy w klinice Supradent, specjalizującej się w różnych dziedzinach stomatologii, w tym ortodoncji, zalecany jest przede wszystkim dorosłym pacjentom, którzy m.in. z uwagi na wykonywaną pracę muszą dbać o swój wizerunek. Aparat tego typu pozwoli na zlikwidowanie w określonym czasie większości wad zgryzu. Ortodonta zaleci pacjentom aparat z metalowym slotem, czyli niewielką rynienką, przeznaczoną na umieszczenie drutu ortodontycznego, co pozwala na zmniejszenie ryzyka uszkodzenia porcelanowych zamków aparatu.

Głównym motywem wyboru aparatów porcelanowych stałych jest estetyka uśmiechu. Wiele osób jest skłonnych zapłacić więcej za aparat ortodontyczny, jeśli będzie on jak najmniej widoczny gołym okiem dla osób postronnych. Trzeba podkreślić, że za porcelanowe zamki aparatu ortodontycznego płaci się niestety więcej niż za standardowe zamki metalowe.

Jak korzystać z aparatu porcelanowego?

Po założeniu stałego aparatu ortodontycznego porcelanowego pacjent powinien otrzymać kompleksowe informacje o tym, jak o niego dbać, aby służył właściwie do końca leczenia. Aparaty porcelanowe są bardziej delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne niż aparaty metalowe. Może dojść do ukruszenia czy złamania zamka, jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni przy szczotkowaniu zębów.

Należy także uważać z jedzeniem i piciem tego, co może zabarwić ligatury umieszczane na porcelanowych zamkach. Generalnie mają one kolor delikatnie mleczny lub są przezroczyste, aby aparat pozostawał praktycznie niewidoczny. Jeśli jednak pijemy dużo kawy, herbaty albo czerwonego wina, czy też jemy potrawy z curry lub kurkumą, ligatury mogą zacząć się przebarwiać, przez co aparat porcelanowy będzie wyglądał mało estetycznie. Dlatego trzeba ograniczać spożycie potraw i napojów silnie barwiących i często zgłaszać się na wizyty kontrolne do ortodonty celem wymiany gumek – ligatur.

Tekst zewnętrzny