Źle podcięty paznokieć u stopy może sprawiać ogromne problemy w zwykłym, codziennym funkcjonowaniu. Kiedy wszystkie metody zawiodą, kiedy nie zostaną już do wypróbowania żadne maści i namaczania, warto zdecydować się na zabieg chirurgiczny.

 

Piękne stopy i paznokcie

Zapewne każdy kiedyś doświadczył lub doświadczy problemów z wrastającymi paznokciami u stóp. Jest to dolegliwość, która wiąże się z nieprawidłowym obcięciem paznokcia i czasami przeradza się w ropne zapalenie. W takiej sytuacji nawet chodzenie może być bardzo bolesne, o założeniu butów czy biegu nie mówiąc. Problem pogłębiają zakryte buty, które nosimy przez większą część roku. Nie da się utrzymać w nich 100% sterylności, przez co bakterie w nadwerężonym, zranionym miejscu mogą się swobodnie namnażać tylko pogłębiając problem. Paznokcie, zamiast rosnąć prosto, wzdłuż tzw. wałów paznokciowych, zwijają się i wrastają w tkankę z jednej a czasem z obu stron.

 

Wycięcie całego paznokcia przez chirurga to na szczęście już przeszłość. Obecnie najpierw stosuje się znacznie mniej drastyczne metody – wycinanie kawałka paznokcia u lekarza to ostateczność. Dlatego też, dopóki jeszcze jest taka możliwość, warto najpierw skorzystać z pomocy kosmetyczki, która założy specjalną klamrę korygującą. Odegnie ona brzegi paznokcia do góry, dzięki czemu nie będzie się on dalej zagłębiał w tkankę miękką. Dopiero rozległy stan zapalny będzie koniecznością usunięcia kawałka paznokcia z pomocą chirurga.

 

Jak wygląda zabieg?

Po pierwsze, jest on bezbolesny – wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych przy znieczuleniu miejscowym. Kiedy znieczulenie zejdzie, może niestety pojawić się ból – wiele osób określa go nawet jako uciążliwy w pierwszych dniach, kiedy rana będzie się goiła. Podczas zabiegu lekarz wycina kawałek paznokcia od strony jego wrastania. W zależności od tego, jak bardzo paznokieć jest wrośnięty. W przypadku bardzo zaawansowanego zapalenia, konieczne może być wycięcie 2-3 milimetrowego fragmentu razem z macierzą paznokcia.

 

Zabieg kończy się założeniem opatrunku – niekiedy potrzebne jest jeszcze założenie szwów. Wycięty paznokieć nie odrasta, ponieważ usunięto część jego macierzy – po zabiegu będzie zatem odrobinę węższy, ale nie powinien już wrastać. Rana goi się około 2 tygodni, przy czym przez kilka pierwszych dni stopę należy trzymać w górze i jak najmniej ją obciążać. Ból po zabiegu można skutecznie uśmierzyć tabletkami przeciwbólowymi.

 

Na co trzeba jednak uważać? Na niewykwalifikowanych lekarzy, którzy niestety czasami potrafią wyrządzić pacjentowi niepotrzebną szkodę – np. zerwać cały paznokieć, podczas gdy konieczne jest usunięcie jedynie jego kawałka. No i oczywiście dbanie o swoje paznokcie zgodnie z podstawowymi zasadami:

  • paznokcie u stóp obcinamy prosto, bez zaokrągleń
  • skórki powinno się ostrożnie zsuwać z płytki paznokcia, najlepiej drewnianym patyczkiem do tego przeznaczonym
  • obuwie powinno zostawiać komfortową ilość miejsca dla palców