W ogólnym wyglądzie kobiety piersi są bardzo ważnym elementem urody i seksualności.Wydatny biust jest dobrze oceniany przez ogół otoczenia. Obecny postęp w medycynie także dotyczącej chirurgii plastycznej pozwala nam w bezpieczny sposób dokonać korekty wyglądu, jędrności biustu.
 

Operacje estetyczne

Chirurdzy plastyczni w medycynie estetycznej zajmują się głównie korektą wyglądu piersi, najczęściej powiększeniem biustu. Dokonuje się tego za pomocą implantów silikonowych i solnych, kwasem hialuronowym oraz własnym tłuszczem pacjentki. Najczęściej łączy się dwie metody. Pacjentki, które wcześniej poddały się jedynie korekty piersi, często wracają do swoich lekarzy oczekując metody dającej trwałe rezultaty. Typowym przykładem są Panie, które wcześniej poddały się zabiegowi z zastosowaniem kwasu hialuronowego, a teraz oczekują na korektę piersi implantami. Często te metody są uzupełniane przeszczepem własnego tłuszczu.
 

Jak to się zaczęło?

Początki operacji powiększania piersi sięgają już końca XIX wieku. Były to jednak pojedyncze przypadki. Rozwój powszechny nastąpił w drugiej połowie XX wieku. Obecnie uważa się, że doktor Czerny z Heidelbergu ( Niemcy) jako pierwszy dokonał powiększenia piersi kobiecej. Wykorzystał on do tego tłuszcz z pośladka przenosząc go do piersi. Pierwszym lekarzem, który wykorzystał płynny silikon do powiększania piersi był chirurg japoński Uchida. Obecnie dla bezpieczeństwa kobiet nie stosuje się już płynnego silikonu, który okazał się materiałem nieodpowiednim dla takich zabiegów.
 

Jakie mamy implanty?

Nowoczesna chirurgia estetyczna datuje się od roku 1962 ubiegłego wieku. Wtedy to Amerykanie Cronin i Gerow pierwszy raz zastosowali implanty silikonowe. Implanty te cechuje to, że silikon znajduje się w otoczce z gumy silikonowej co uniemożliwia kontakt silikonu z tkankami pacjentek. Implanty te są stale modyfikowane i obecnie stosuje się już kolejną ulepszona wersję silikonów, co wydatnie zmniejsza ilość niepożądanych powikłań po tego typu zabiegach. Obecnie firmy dają dożywotnie gwarancje na swoje produkty niezależnie od czasu, jaki minął od pierwszej operacji.
 
Podstawową modyfikację silikonu dokonano już w lata 90 ubiegłego stulecia zastępując płynny silikon zagęszczonym żelem silikonowym. Ta zmiana poprawiła znacząco bezpieczeństwo zabiegów powiększania piersi i nawet pęknięcie otoczki silikonowej nie jest tak groźne jak wcześniej. Jednak każde takie przerwanie osłony wymaga jak najszybszej wymiany silikonu na nowy.
Kolejnym udoskonaleniem jest wszczepienie implantów tzw. teksturowych. Implant taki cechuje się tym, że na powierzchni ma drobne pory, które pozwalają na lepsze przyleganie elastomeru do otaczających tkanek, co zmniejsza ryzyko przemieszczenia się implantu.
 
Teksturowanie umożliwiło wprowadzenie implantów anatomicznych, które muszą bardzo mocno przylegać do otaczających tkanek. W takich nowoczesnych implantach anatomicznych stosuje się mocno zagęszczony żel silikonowy, który ma zaprogramowaną pamięć kształtu, co przyczynia się do jego stabilności. Dostępność tego rodzaju implantów pozwala dobrać odpowiednią wielkość i kształt odpowiadający anatomii i potrzebom pacjentki.
 

Powiększanie piersi

W naszym kraju dysponujemy już najnowocześniejszymi urządzeniami diagnostycznymi umożliwiającymi uzyskanie obrazów trójwymiarowych piersi. Urządzenie o nazwie VECTRA dokonuje takich zdjęć pod różnymi kątami, a współpracujący z nim komputer tworzy trójwymiarowe zdjęcia, dokonując obliczeń i proponuje optymalne dobranie kształtu piersi. Komputer pokazuje nam piersi przed zabiegiem i po; co umożliwia pacjentowi wespół z lekarzem dobrać odpowiedni implant. Podsumowując obecna medycyna estetyczna po ponad półwiecznym doświadczeniu w dziedzinie transplantologi implantów piersi ma do dyspozycji implanty okrągłe i anatomiczne; gładkie i teksturowane. Silikony umieszczone są w silnej strukturze chroniącej przed uszkodzeniem. Żel zagęszczony zwiększa także bezpieczeństwo przed przeciekiem, a wiodące firmy na rynku dają już dożywotnią gwarancję na swoje wyroby.