Domy z panelami słonecznymi

W polskich domach coraz częściej możemy spotkać się z instalacjami solarnymi, stanowiącymi część domów jednorodzinnych. Służą one do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, pozwalając korzystać z naturalnych źródeł odnawialnych. Czy opłaca się dziś mieć dom z panelami słonecznymi? Wyjaśniamy!

Na co zwrócić uwagę, wybierając dom z instalacją solarną?

Gotowe projekty domów z solarami coraz częściej „zasilają szeregi” propozycji architektów w Polsce. Warto zwrócić uwagę na to, jakie będzie zapewnione skierowanie połaci dachu – powinna być bowiem w takim projekcie skierowanana południe. Dzięki temu, lepiej będzie można bowiem pozyskać ciepło! Zwróć też uwagę, aby do zabudowy kolektorów słonecznych zostało na dachu wolne miejsce. Jeżeli w projekcie będzie skomplikowana budowa samego dachu, to ciężej wówczas będzie taką instalację fotowoltaiczną zabudować.

Ważną kwestią jest też rozmieszczenie komina, pionów kanalizacji bądź wywietrzników. Jeżeli projekt domu będzie zwierał starannie rozplanowane elementy kominowe (po północnej stronie dachu), to zwiększy się tym sposobem wolna powierzchnia na panele fotowoltaiczne oraz wyeliminowany zostanie problem zacienienia kolektorów słonecznych.

Warto pamiętać o tym, że decydując się na dom z panelami słonecznymi wpływasz na swoją lepszą… przyszłość! Dziś koszty takich urządzeń na dachu znacznie się obniżyły, a rozliczanie się z kosztów za energię wytwarzaną przez panele słoneczne jest o wiele korzystniejszą opcją. Domy zaprojektowane pod kolektory pozwalają uniknąć sytuacji, gdy np. ze względu na konstrukcję dachu zwykłego domu nie będziesz mógł jej w przyszłości – mimo chęci – zainstalować. Warto zatem przemyśleć taką opcję już dziś, by nie mieć później do siebie… żalu!

Co może dać instalacja solarna w domu?

Jeżeli chodzi o typową instalację solarną w projekcie domu, służy ona głównie do podgrzewania użytkowej wody. Najczęściej stanowią ją kolektory słoneczne i biwalentny podgrzewacz. Domy z panelami słonecznymi pozwalają zapewnić nawet 60 % oszczędności ciepła, które jest przecież niezbędne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Jeżeli chcesz podgrzewać wodę użytkową i jednocześnie wspomagać ogrzewanie, rozwiązaniem mogą okazać się instalacje solarne – wymagające zastosowania większej powierzchni kolektorów słonecznych. Panele słoneczne pozwalają na produkcję energii elektrycznej w każdym miesiącu roku – również zimą i jesienią. Dzięki temu, że temperatura będzie niższa, ogniwa fotowoltaiczne będą działać w takim domu jeszcze sprawniej, niż latem! Nawet niewielka instalacja fotowoltaiczna może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem – zwłaszcza, jeśli pragniesz zmniejszyć koszta zużycia energii w domu jednorodzinnym.

Chcesz zdecydować się na projekt domu z instalacją fotowoltaiczną? Pamiętaj więc, że powinno się zakładać wyłącznie dostosowaną do potrzeb domowników. Tym zadaniem zajmie się jednak architekt, czuwający nad projektem całego domu.

Pamiętaj, że…

Panele słoneczne można zamontować niemal na każdym rodzaju pokrycia wybranego domu jednorodzinnego, a więc na: dachówce ceramicznej goncie bitumicznym blachodachówce czy też blasze trapezowej. Dlatego też, nie będzie większych ograniczeń przy wyborze wymarzonego domu jednorodzinnego, z gotowymi już panelami solarnymi!