Zmiany, jakie zachodzą w organizmie człowieka w sposób niekontrolowany, mogą wywoływać powstawanie guza. Guzy występują jako łagodne lub złośliwe.

Jeżeli są złośliwe to mogą następować przerzuty, a więc przenoszenie się komórek nowotworowych z guza pierwotnego na inne organy. Guzy występują i rozwijają się w różnych warstwach: w naskórku, skórze właściwej czy przydatkach. Do guzów łagodnych zaliczamy; guzy melanocytowe mające znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki); nabłonkowe (brodawka, mięczak zakaźny); naczyniaki, oraz guzy przydatków skóry (bliznowce, brodawki uszypułowane, tłuszczaki). Do guzów złośliwych zaliczamy: rak podstawnokomórkowy, czerniak.
Guzy łagodne:

  • Łagodny guz melanocytowy; tzw. pieprzyk cechuje łagodne namnożenie melanocytów występujące najczęściej pomiędzy skórą właściwą, a naskórkiem, niekiedy tylko w naskórku. Pieprzyki mają różne kształty, odcienie, czasami są pokryte lekkim meszkiem. Mogą występować sporadycznie, a nieraz na całym ciele. W większości wypadków pieprzyki są niegroźne dla zdrowia człowieka; nieliczne tyko mogą się przeistoczyć w czerniaka.
  • Łagodny guz nabłonkowy; za ich powstawanie odpowiadają keratynocyty, rozwijają się one również w przydatkach skóry. Występują także jako brodawki nie wirusowe i wirusowe. Brodawki wirusowe występują najczęściej u stóp. Najczęściej zarażenie następuje za pośrednictwem zakażonych przedmiotów, a także w obrębie jednego organizmu np. z dłoni na twarz.
  • Łagodny guz – mięczak zakaźny występuje na skórze w obszarze ok. 2-6 cm. Jasnej barwy z zagłębieniem w środku; najczęściej występuje na twarzy i narządach płciowych.
  • Łagodny guz- naczyniak, pojawia się najczęściej w drugim tygodniu życia jako czerwony punkcik na głowie lub tułowiu dziecka i rośnie aż do roku czasu gdy osiąga swój ostateczny rozmiar. Naczyniaki mają kolor czerwony i najczęściej znikają do 9 roku życia. Mogą one jednak pozostawiać przebarwienia w miejscu swojego występowania.
  • Łagodny guz –malformacja naczyniowa włosowata w postaci płaskiej czerwonej plamy umiejscowiona przeważnie jest na twarzy i nie znika samoistnie.
  • Łagodny guz – naczyniak gwiaździsty ma kolor czerwony od którego promieniście odchodzą odgałęzienia. Najczęściej występuje w okresie dojrzewania, a u kobiet może także pojawić się podczas ciąży. Przyczyną powstawania tego naczyniaka jest rozwój naczyń krwionośnych w skórze, a zwłaszcza ich rozszerzenie.