higiena jamy ustnej

Mimo iż bakterie wywołujące próchnicę nie atakują ceramicznych koron, wszczepienie implantów nie zwalnia nas z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej. Jakich zasad należy przestrzegać?

Prawidłowa higiena jamy ustnej odgrywa niezwykle istotną rolę. Po wszczepieniu implantów nie należy sprowadzać jej na boczny tor. Niezależnie od rodzaju materiału, z którego wykonano korony, nie należy zapominać o szczotkowaniu czy nitkowaniu. Jeśli nie będziemy poświęcać jamie ustnej należytej uwagi, musimy się liczyć z utratą zębów i implantów.

Higiena implantów

Zaniechania prowadzą do powstawania stanów zapalnych wokół implantów. Te nie wyglądają zbyt estetycznie, ponieważ odsłaniają implant. Dalsze uchybienia higieniczne mogą doprowadzić do powiększania się stanów zapalnych, a w konsekwencji do utraty korony.

Szczotkowanie

Niezależnie od tego, jakim zabiegom poddajemy zęby, powinniśmy pamiętać o regularnym szczotkowaniu, najlepiej po każdym posiłku. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, powinniśmy czyścić jamę ustną przynajmniej dwa razy dziennie. Szczotkowanie powinno trwać kilka minut. Osoby, które mają problemy z dziąsłami, powinny sięgać po miękkie włosie. Twarde może przyczynić się do krwawień i infekcji. W przypadku implantów świetnie sprawdzają się szczoteczki elektryczne, które docierają do odległych zakamarków. Za ich sprawą mycie zębów przebiega szybko i sprawnie.

Nitkowanie

Warto zaopatrzyć się w dobry płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną. Usuwanie resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych odgrywa niezwykle istotną rolę w profilaktyce próchnicy. Nić jest w stanie dotrzeć we wszystkie szczeliny. Z jej dobrodziejstw powinniśmy korzystać przynajmniej raz dziennie.

Kontrole

Raz na pół roku powinniśmy korzystać z przeglądu dentystycznego. Stomatolog oceni kondycję jamy ustnej i implantów. Jednocześnie odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości.

Aleksandra Wiktor