Pomimo tego, że efekt powiększonych piersi zyskuje się natychmiast po zabiegu, o biust trzeba odpowiednio zadbać zaraz po operacji. Jak wygląda powrót do normalnego funkcjonowania po operacji powiększania biustu za pomocą wkładek?

Bezpośrednio po zabiegu

Sama operacja jest przeprowadzana zawsze tak, żeby nacięcia na skórze pacjentki były albo zupełnie niewidoczne, albo ukryte w naturalnych zagłębieniach skóry. Na koniec zabiegu lekarz zakłada specjalne opatrunki i dreny. Pierwsze dni po zabiegu są dla każdej pacjentki ciężkie, ale najczęściej niewiele się też z nich pamięta. Pacjentka nadal jest pod wpływem silnych leków przeciwbólowych, co może powodować otępienie. Konieczne jest noszenie specjalnego stanika chirurgicznego lub ubrania uciskowego. Na biuście widać będzie opuchliznę i siniaki. Kilka dni po zabiegu drenyzostaną usunięte (jeśli w ogóle były założone). Opatrunki pozostaną na ciele do około 2 tygodni, szwy zostaną usunięte po tygodniu.
Jeśli chodzi o odczucia bólowe, które towarzyszą okresowi rekonwalescencji, to są one bardzo subiektywne. Każdy z nas inaczej odczuwa i inaczej klasyfikuje kolejne stadia bólu. Pacjentki najczęściej narzekają jednak, że ból występuje – jest on najczęściej uśmierzany lekami przeciwbólowymi. W tym czasie rana dopiero zaczyna się goić, tak więc naturalne jest, że ciało daje o sobie znać. Jednak podstawowa rada na ból to nie tylko tabletki, ale również zminimalizowanie aktywności fizycznej. Pierwsze doby po zabiegu same ją wymuszą, ale również i w następnych dniach warto stosować bardzo oszczędzający tryb życia. Absolutny zakaz związany jest jednak z podnoszeniem ciężkich rzeczy – od tej czynności szwy dopiero co zabliźniającej się rany mogą się rozejść. Warto zastanowić się na kilkudniowym pobytem w klinice lub w hotelu SPA – profesjonalna pomoc w pierwszych dniach po zabiegu jest na wagę złota. Dopiero po około 2 tygodniach pacjentka może pomyśleć o powrocie do pracy, co jednak nie zwalnia jej z oszczędzania się.

Nieco później…

Nawet przez kilka miesięcy po zabiegu utrzymuje się obrzęk. Piersi będą spuchnięte i tkliwe, mogą być twarde w dotyku. Dopóki obrzęk jest niewielki i raczej stabilny, nie ma potrzeby do niepokoju. Kiedy jednak zaczyna się zwiększać, gwałtownie postępuje, konieczna jest wizyta u lekarza. Konieczne jest też specjalne postępowanie z bliznami. Dopóki lekarz nie pozwoli, nie należy ich dotykać – może to spowodować zakażenie. Częstym zaleceniem jest delikatne masowanie blizn, dzięki czemu nie stwardnieją one i z czasem zanikną.
Sen to kwestia, która może okazać się największym problemem. Pierwszych kilka dni po zabiegu może charakteryzować się z problemami w oddychaniu – już sam delikatny ruch klatki piersiowej będzie powodował ból. Z czasem jednak niedogodność ta zaniknie. Jednakże kilka pierwszych tygodni to przymusowe spanie na plecach. Jednocześnie warto zadbać o to, żeby górna część ciała była na podwyższeniu – dzięki temu ból będzie mniejszy i opuchlizna będzie szybciej schodzić.
Kąpiel i higiena po zabiegu to czynności, podczas których należy szczególnie uważać. Początkowo rany nie powinny mieć w ogóle styczności z wodą, dlatego też myć się będzie można jedynie gąbką. Problematyczne będzie też uniesienie rąk w celu umycia głowy – warto poprosić wtedy kogoś o pomoc. Blizny nie powinny mieć kontaktu z żadnymi kremami, którymi normalnie się smarujesz – stosuj wyłącznie te kremy, które zaleci lekarz.
Powrót to aktywności fizycznej do kwestia co najmniej miesiąca, najczęściej jednak jest to nieco dłużej. Przez prawie 2 miesiące konieczne jest również noszenie biustonosza w dzień i w nocy. Efekt końcowy zabiegu będzie można podziwiać dopiero po upływie 2 miesięcy.