implanty zębów

Chyba każdy z nas marzy o pięknym i nienagannym uśmiechu. Niestety genetyka, nieprawidłowe odżywianie, lub wypadek może spowodować utratę zęba, lub nawet kilku zębów. Konieczne jest wtedy zastosowanie alternatywnej metody uzupełniania uzębienia, do której bez wątpienia należy zastosowanie implantów zębowych. Jak wygląda proces leczenia?

1. Wizyta konsultacyjna

Podczas tej wizyty dokonywane jest zdjęcie RTG, tomografia komputerowa, oraz niezbędne badania i oględziny stanu uzębienia. Lekarz chirurg ocenia stan jamy ustnej oraz informuje pacjenta o dalszych krokach leczenia. Uwzględniane są również przybliżone koszty wszczepienia implantu.

2. Przygotowanie chirurgiczne (opcjonalnie)

Jest to przygotowanie do leczenia implantologicznego. Usuwane są zęby, które przeznaczone są do ekstrakcji. Na ich miejsce zostaną wszczepione w kolejnych krokach implanty. W przypadku niewystarczającej ilości tkanki kostnej lekarz chirurg wykonuje tak zwaną augmentację lub podnosi dno zatoki zębowej.

3. Wszczepienie implantu stomatologicznego

Cały zabieg trwa około 30 minut. Zabieg jest zupełnie bezbolesny. Zastosowane zostaje znieczulenie miejscowe. W nawiercony wcześniej dół w kości wprowadzony zostaje implant, a śluzówka zamykana jest dokładnie szwem chirurgicznym. Po zabiegu pacjent otrzymuje wytyczne dotyczące spożywania pokarmu oraz leki przeciwbólowe w razie potrzeby.

4. Gojenie się implantu stomatologicznego

Implant po wprowadzeniu przez określoną ilość czasu obrasta kość i wszczepia się w nią. Dzięki prawidłowej procedurze leczenia, możliwe jest podejmowanie kolejnych kroków. Czas gojenia zazwyczaj wynosi 3-6 miesięcy. Oczywiście żaden pacjent nie opuszcza gabinetu z widocznym brakiem uzębienia. Lekarz implantolog wprowadza specjalnie uzupełnienie protetyczne, które umożliwia normalne funkcjonowanie.

5. Odsłonięcie implantu

Po upływie określonego czasu następuje odsłonięcie implantu. Lekarz chirurg lekko nacina błonę śluzową, która umieszczona jest bezpośrednio nad wszczepem. Następnie wkręcana jest tak zwana śruba implantu, na której następnie umieszczona zostanie korona. Śruba ta odpowiada za wygojenie się błony śluzowej, która otacza implant oraz modeluje dziąsło pod koronę zęba. Po upłynięciu około 2 tygodni wykonywana jest praca protetyczna na implantach.

6. Etap protetyczny

W tym kroku wykonywana jest korona lub proteza, która umieszczona zostanie na przygotowanym wcześniej implancie. Zazwyczaj trwa to 3-4 wizyty w zależności od uzębienia i przypadku pacjenta. Nowa korona, która dopasowana zostanie kolorystycznie do całości uzębienia, idealnie odzwierciedla prawdziwy ząb i mocowana jest na stałe do łącznika.

Podsumowując, implanty stomatologiczne zębów mogą zastąpić naturalnie występujące w szczęce uzębienie człowieka. Przy prawidłowej higienie jamy ustnej to jedno z najskuteczniejszych i najtrwalszych rozwiązań uzupełniania braków uzębienia. Jest to również bardziej komfortowe rozwiązanie niż protezy ruchome, czy na przykład mostki. Implanty zębów poprawiają komfort życia i nie niszczą sąsiadujących zębów w jamie ustnej. Nie zanika też w żadnym stopniu masa kostna.  Implant to jedna z najdroższych propozycji uzupełnienia braków w uzębieniu, jednak jest to również najbardziej efektywna i najtrwalsza oferta na rynku stomatologicznym. W przypadku zniszczenia się struktury korzenia lub jego utraty-jedyna. 

Artykul powstał na podstawie materiałów ze strony borczyk.pl