Inhalatory dla dzieci

Każdy rodzic musi się liczyć z tym, że prędzej czy później jego maleństwo dopadnie kaszel, gorączka lub katar. Najpierw walczy się z objawami domowymi sposobami. Jednym z nich jest inhalacja dziecka roztworem soli fizjologicznej, do której niezbędny będzie odpowiedni sprzęt.

Inhalator – co to takiego?

Służy do inhalacji, czyli aplikowania do oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych leczniczych substancji. Mowa tu o aerozolach i parze. Działają one rozkurczowo, przeciwzapalnie, a także pomagają w odkrztuszaniu wydzieliny. Inhalatory dla dzieci służą do podawania lekarstw, szczególnie dla najmłodszych pacjentów. Często słyszy się o inhalatorach – nebulizatorach. Polecane są dla niemowląt oraz małych dzieci. Dlaczego? Ponieważ nebulizator nie potrzebuje synchronizacji oddechu z podawaniem lekarstwa. Natomiast inhalator dostarcza lek w trakcie wdechu. To odróżnia te dwa urządzenia.

Kiedy zalecane są inhalacje?

Inhalacja jest najskuteczniejszą metodą na pozbycie się chorób układu oddechowego. Aplikowany lek działa bezpośrednio na zmiany chorobowe. Dobrze dobrana dawka nie przynosi skutków ubocznych.

Inhalacje stosowane są na:

  • Alergię,
  • Astmę oskrzelową,
  • Choroby dolnych dróg oddechowych,
  • Mukowiscydozę,
  • Przeziębienie,
  • Zakażenie górnych dróg oddechowych,
  • Zapalenie oskrzeli,
  • Zapalenie płuc.

Rodzaje inhalatorów

Na rynku dostępne są różne inhalatory dla dzieci. Najbardziej popularne oraz najczęściej wybierane są inhalatory kompresorowe. Zamiennie nazywa się je pneumatycznymi czy tłokowymi. Urządzenia te działają poprzez wytwarzanie pędu powietrza, który porusza cząsteczkami leku razem z nośnikiem, dostarczając je do jamy ustnej oraz nosa, następnie do oskrzeli i płuc.

Wyróżnia się także inhalatory ultradźwiękowe. Przenoszą one lekarstwo za pomocą ultradźwięków. Wytwarzają mikroskopijne cząstki, przez co inhalowanie jest dużo szybsze oraz efektywniejsze.

Jaki inhalator wybrać ?

Szukając inhalatora dla dzieci należy zwrócić uwagę na:

  1. Czas inhalacji – krótki jest oczywiście zaletą, ale nie jest korzystny dla dzieci. Dla nich zalecana jest wolna inhalacja. Stąd też należy wybrać taki, który posiada zawór regulujący tempo pracy.
  2. Głośność.  Dla niemowląt zalecane są urządzenia pracujące cicho. Głośne mogę je wystraszyć i wywołać niechciany płacz.
  3. Pracę ciągłą. Należy zapoznać się z informacjami na temat przerwy w pracy, ile trwa. W niektórych urządzeniach wynosi on 40 minuty. Jest to niezwykle ważna informacja przy inhalatorach dla rodziny. Dlaczego? Ponieważ przy 2 lub więcej osobach chorych inhalacje z przerwami trwają dość długo.
  4. Wielkość wytwarzanych cząsteczek – im mniejsze, tym się lepiej wchłaniają.
  5. Wygląd – istotny przy najmłodszych chorych. Dobrze jest kupić sprzęt, który jest kolorowy i przypomina zabawkę np. ciuchcię.
  6. Dodatki, czyli maseczki dopasowane do twarzy dzieci, czy dorosłych. Jeżeli ich nie posiada – trzeba będzie je dokupić.

Podsumowując, inhalatory dla dzieci będą trafnym zakupem, jeśli spełnią wyżej wspomniane warunki. Dodatkowo wcześniej warto zapoznać się z opiniami innych, którzy nabyli już urządzenia danego producenta.

Materiał partnera