Zespół rozluźnienia pochwy to dolegliwość, która w szczególności dotyka panie po porodach, zwłaszcza wielokrotnych. Ciąże i porody wpływają na ciało kobiety nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Mięśnie stają się słabsze, skóra bardziej rozciągnięta. W przypadku rozluźnienia pochwy można jednak wykorzystać obkurczające światło lasera.

Nie tylko ciąże

Zespół rozluźnienia pochwy to nie tylko przypadłość związana z wielokrotnymi porodami. Również wiek czy menopauza powodują rozluźnienie tkanek i spadek elastyczności. Oznacza to, że właściwie każda kobieta może zetknąć się z tym problemem. Elastyczność pochwy to jeden z elementów udanych stosunków seksualnych. Jest to niestety dolegliwość, która dotyka nie tylko kobiety, ale i ich partnerów. Obie strony mogą skarżyć się na spadek lub wręcz utratę satysfakcji seksualnej. Niezależnie od chęci kobiety, pochwa pozostanie zbyt „luźna”, co będzie miało znaczący wpływ na jakość stosunków.

Przez wiele ostatnich lat medycyna proponowała chirurgiczne obkurczenie pochwy na zasadzie zwężenia jej na całej długości. Operacje tego typu mają to do siebie, że goją się długo i mogą wywrzeć negatywny wpływ na psychikę kobiety. Rekonwalescencja jest bolesna i bardzo nieprzyjemna. Od kiedy jednak zaczęto wykorzystywać światło lasera w zabiegach chirurgicznych, również i ta dolegliwość przestała być wielkim problemem.

Jak wygląda zabieg?

Światło lasera ma na celu obkurczenie ścian pochwy. Dzięki temu tkanki stają się bardziej napięte, błona śluzowa pochwy bardziej elastyczna a produkcja włókien kolagenowych jest zwiększona. Jest to zabieg tzw. fototermicznego, nieablacyjnego napięcia i obkurczenia pochwy. Dzięki zabiegowi intimalase znikają również problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Światło lasera dochodzi do ścian pochwy za pomocą specjalnego aplikatura. Laser ogrzewa przedsionek pochwy, cewkę moczową i ściany pochwy. Dzięki temu włókna kolagenowe natychmiast kurczą się, stają się krótsze i grubsze. Jednocześnie organizm zaczyna sam podczas procesu leczenia wytwarzać nowe włókna kolagenowe, co daje wrażenie młodszej i bardziej elastycznej tkanki. Laser stymuluje zatem pochwę do regeneracji i obkurczenia się, dzięki czemu problemy z tzw. „luźną pochwą” znikają.

Cały zabieg trwa najczęściej do godziny i nie wymaga znieczulenia. Co ważne, efekty można zauważyć właściwie natychmiast pod zabiegu. Bardzo rzadko potrzebne jest powtórzenie procedury. Zabieg jest prosty i przeprowadza się go pod ścisłą kontrolą komputerów, które dokładnie wydzielają odpowiednią wiązkę laserową. Powrót do pełnej sprawności seksualnej następuje po miesiącu, zaś poprawa jakości stosunków jest zdecydowana i zauważalna dla obu stron. Jeśli dodatkowo pacjentka będzie wykonywała ćwiczenia na mięśnie dna miednicy, efekt zabiegu utrzyma się przez wiele następnych lat.