Nie zawsze zakażanie rany pooperacyjnej jest wynikiem nieprawidłowych działań lekarza. Infekcje stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. W jaki sposób można się przed nimi ustrzec?

Po zabiegu lub w czasie jego trwania do rany mogą przedostać się mikroorganizmy chorobotwórcze. Zdarza się, iż wywołują one infekcję. W zależności od rodzaju zabiegu, wielkości rany i stanu pacjenta zakażenie może przyjąć różny przebieg.

Ryzyko zakażenie – od czego zależy?

Ryzyko w dużej mierze zależy od przygotowania pacjenta przed operacją, zastosowania odpowiednich środków zapobiegawczych. O ranę należy dbać. Wymianę opatrunku należy przeprowadzić w sterylnych warunkach. Materiał, który ma kontakt z raną musi być jałowy. Na szczęście ryzyko wystąpienia powikłań można zminimalizować.

Objawy zakażenia

Objawy takiego zakażenia bywają różne. Często można zaobserwować zaczerwienienie i/lub obrzęk w pobliżu rany. Wspomnianym objawom mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe. Zdarza się, że przy zakażeniu wdają się zmiany ropne. Czasem pojawia się krwista wydzielina. W przypadku ogólnego zakażenia mamy do czynienia z gorączką i dreszczami.

Czynniki ryzyka

Ryzyko wystąpienia powikłań można zmniejszyć. Uważa się, że osoby które odżywiają się nieprawidłowo, są szczególnie narażone na zakażenie. Organizm, któremu brakuje składników odżywczych, nie potrafi bronić się przed mikroorganizmami chorobotwórczymi. W związku z tym warto zadbać, aby nasza dieta była zbilansowana i dostarczała wszystkich niezbędnych substancji.

Nieodpowiednie odżywianie może prowadzić do chorób przewlekłych tj. cukrzyca, która również zwiększa ryzyko zakażenia. U osób, które palą papierosy, często pojawiają się powikłania. Z przeprowadzonych badań wynika, iż przebyte nowotwory mogą utrudniać gojenie się ran.

W celu zminimalizowania ryzyka warto zadbać o odpowiednie oczyszczenie ciała. Myjąc ciało odpowiednim płynem, możemy pozbyć się groźnych drobnoustrojów.

Aleksandra Wiktor