Piękny uśmiech stanowi naszą wizytówkę, toteż należy dbać o stan uzębienia. Gdy dobra pasta i szczoteczka nie przynoszą pożądanych rezultatów, z pomocą przychodzi nam stomatologia estetyczna.

Ząb składa się z dwóch części: korzenia i korony. Ta ostatnia odpowiada za walory estetyczne naszego uśmiechu, ponieważ znajduje się nad dziąsłem. W sytuacji, gdy korona zęba nie spełnia swojej funkcji, dentysta może zalecić założenie protezy.

Korony protetyczne – zastosowanie

Korony protetyczne zakłada się w kilku przypadkach. Z ich dobrodziejstw korzysta się przy urazach zębów i próchnicy. Przynoszą świetne rezultaty w przypadku leczenia kanałowego. Chronią i wzmacniają wyleczonego zęba. W przypadku ubytków korony protetyczne zakłada się wraz z implantami. Czasem stosuje się je ze względów estetycznych np. nieodpowiedniego odcienia zębów.

W przypadku koron zakładanych po leczeniu kanałowym, lekarz może zlecić zdjęcie RTG, gdyż ząb musi być zdrowy. Warto pamiętać, iż nakładkę cementuje się na stałe. Można ją zdjąć jedynie w gabinecie stomatologicznym.

Rodzaje koron

Korony wykonuje się z różnych materiałów. Zazwyczaj wykorzystuje się metal, tworzywo ceramiczne wraz z wkładem metalowym oraz pełnoceramiczne. Wybierając materiał, specjalista uwzględnia specyfikę miejsca, w którym zakładana jest korona protetyczna. W związku z tym, iż korony metalowe nie wyglądają naturalnie, nie zakłada się ich z przodu szczęki. Ich atutem jest wytrzymałość, toteż znalazły zastosowanie w przypadku zębów umiejscowionych z tyłu. Z kolei korony, których środek wykonano z metalu, a resztę pozostawiono ceramiczną, wyglądają estetycznie, toteż zakłada się je w łuku szczękowym. Korony pełnoceramiczne, najbardziej przypominające naturalne uzębienie, z powodzeniem można wykorzystać w przedniej części szczęki. Charakteryzują się one podobną trwałością jak korony metalowe.

Aleksandra Wiktor