Przezwisko „Dambo”, od bajki Disneya o tym samym tytule, nie każdemu musi wydawać się pieszczotliwe. Zbyt duże, często również odstające uszy to dla wielu osób przyczyna kompleksów.

Otoplastyka również u dzieci

Otoplastyka, czyli plastyka uszu, to zabieg bardzo często wykonywany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zbyt duże uszy mogą być przyczyną kompleksów już u dzieci w okresie wczesnoszkolnym. Jest to cecha tak charakterystyczna, że dzieci błyskawicznie wymyślają na swoich kolegów i koleżanki odpowiednie przezwiska, związane z ich wyglądem. Tymczasem zabieg plastyki uszu jest prosty i można go przeprowadzić już u 7–latków. W tym wieku uszy dziecka osiągają już rozmiar i kształt taki, jaki będą miały przez całe dorosłe życie. Dopiero na starość zaczną stopniowo opadać. Warto rozważyć wspólnie z dzieckiem taki zabieg, ponieważ może on zaoszczędzić mu nieprzyjemności, zwłaszcza w okresie dojrzewania.

Otoplastykę wykonuje się również oczywiście u dorosłych. Warto jednak pamiętać, że jest to zabieg, który ogromnie wpłynie na wygląd. U dorosłych charakterystyczny kształt małżowiny usznej może być jedną z integralnych części osobowości. Zmiana na „zwykłe” uszy może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego – zabieg ma przywrócić symetrię i harmonijny wygląd twarzy, ale pacjent musi być absolutnie przekonany, że będzie to dla niego najlepsze rozwiązanie. Zanim zatem podjęta zostanie decyzja o zabiegu, powinna zostać wykonana wizualizacja efektu końcowego.

Opis zabiegu

Korekta zbyt dużej małżowiny usznej może być przeprowadzona razem z korektą odstających uszu. Zabieg najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych. Jeśli jednak pacjent wyraża taką potrzebę, można zastosować znieczulenie ogólne. Chirurg poprzez cięcie z przodu lub z tyłu ucha uzyskuje dostęp do chrząstki, która jest następnie stopniowo modelowana. Nadmiar skóry zostanie usunięty. Jeśli zajdzie taka potrzeba, ucho można naciągnąć szwami i cięciami na chrząstce tak, żeby nie było odstające. Po zabiegu, jeśli było zastosowane znieczulenie ogólne, konieczne może być pozostanie na noc w klinice.

Korekta uszu to zabieg, który bardzo rzadko ulega powikłaniom. Do najczęstszych należą problemy z gojeniem się ran czy infekcje. Jeśli przeprowadzana była korekcja zbyt odstających małżowin usznych, wtedy najczęstszym problemem jest gwałtowne odgięcie ucha w czasie zaleczania i w efekcie rozerwanie szwów, które miały ucho przytrzymywać i naciągać.

Czas rekonwalescencji trwa zazwyczaj około 2 tygodni. Warto zatem zaplanować zabieg w taki sposób, żeby wypadał np. podczas urlopu lub ferii szkolnych. Zabiegi najlepiej wykonywać na wiosnę lub wczesną jesienią, choć nie jest to warunek konieczny do spełnienia, żeby móc poddać się operacji. Uszy po zabiegu będą przykryte specjalnym opatrunkiem, nie będzie można również myć głowy przez tydzień. Po zdjęciu szwów i opatrunków będą nadal bardzo zaczerwienione, mogą być też lekko spuchnięte. Jednak dzięki lekom w ciągu kilku dni po zabiegu pozostanie już tylko efekt końcowy. Ten zaś jest trwały aż do starości, kiedy skóra uszu sama będzie powoli się rozciągać.