Rozstępy to zmora bardzo wielu kobiet na świecie, pojawiają się najczęściej w okresie ciąży i podczas nagłych wahań masy ciała. Dotykają one nie tylko kobiet, ale także i sporej liczby mężczyzn. Jak się ich skutecznie pozbyć i czy jest to w ogóle możliwe?
 

Co to są rozstępy?

Rozstępy to zanik skóry w postaci linijnej o różnej długości i szerokości przypominające pręgi. W początkowej fazie wyglądają jak blizny i są czerwonawe, następnie stają się białoperłowe. Rozstępy mają wyraźne granice, przebiegają równolegle lub zbieżnie i tworzą się stopniowo. Główne miejsca pojawienia się rozstępów to niestety strategiczne kobiece części ciała, czyli: skóra bioder, piersi, ud, podbrzusza, pośladków, a nawet pach.
 

Przyczyny rozstępów:

Główne przyczyny powodujące powstawanie rozstępów to przede wszystkim:

  • ciąża,
  •  otyłość,
  •  silny stres,
  •  niedożywienie,
  •  zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania,
  •  długotrwałe, ogólne leczenie kortykoidami (również miejscowe),
  •  zwiększenie przez dłuższy czas zawartości hormonów kory nadnerczy we krwi

 

Peelingi chemiczne

Nieestetyczne „kreski” na pośladkach, brzuchu, czy udach napawają Cię strachem przed założeniem bikini. Używasz specjalnych kremów, balsamów, masażerów i …nic nie pomaga? Warto pomyśleć o peelingu chemicznym, który wniknie w głąb Twojej skóry i zniweluje rozstępy.
Peelingi chemiczne to zabiegi, w których wykorzystywane są właściwości kwasów – substancji chemicznych. Nakładane są one na skórę, która pod wpływem działania substancji ulega złuszczeniu. W walce z rozstępami bardzo pomocne są peelingi chemiczne z kwasem glikolowym. Peelingi na rozstępy można stosować bez względu na przyczynę ich powstawania.
<h3>Peelingi chemiczne z kwasem glikolowym</h3>
W redukcji rozstępów stosuje się przede wszystkim dwa kwasy glikolowe o różnych stężeniach, zwykle 50 % i 70 %. Dzięki temu efekt działania zabiegu jest znacznie lepszy. Wybór odpowiedniego stężenia w dużej mierze zależy od głębokości rozstępów oraz ich rozległości i stopnia zaawansowania.
Zabieg polega na nałożeniu preparatu na miejsca objęte rozstępami. Następnie, po kilku minutach kwas poddawany jest neutralizacji innym specyfikiem. Skóra dodatkowo jest oklepywana, by wzmocnić efekt działania kwasu glikolowego. Na koniec miejsca poddawane zabiegowi są opłukiwane wodą.
Czego można spodziewać się po peelingu chemicznym z kwasem? W pierwszych dniach skóra może być zaczerwieniona. Wierzchnie warstwy skóry ulegają natomiast złuszczeniu. Dzięki temu po zabiegu skóra staje się wygładzona, a rozstępy rozjaśnione. Co więcej – komórki regenerują się, a produkcja kolagenu zostaje pobudzona.
Drogie Panie, a wy jak radzicie sobie z rozstępami?