Depilacja laserowa powoli staje się standardem na polskim rynku medycyny estetycznej. Wszystko za sprawą jej skuteczności i niewygórowanej ceny. Jeśli masz dość kremów do golenia, maszynek, depilatorów i wosków do depilacji, to laserowe usuwanie włosów może być w sam raz dla Ciebie.

Na czym polega depilacja laserem?

Zabieg depilacji laserem nie jest skomplikowany. Skondensowana wiązka światła emitowana przez laser zostaje skierowana na mieszki włosowe, które ulegają podgrzaniu i w końcu uszkodzeniu. Ważne jest, że wiązka ta wpływa tylko na mieszki włosowe w fazie wzrostu, mieszki włosowe w fazie spoczynku i skóra pozostają nietknięte. Odczuwanie bólu podczas zabiegu jest kwestią w pełni indywidualną – jedni określają zabieg jako bolesny inni jako zupełnie bezbolesny. Czas zabiegu zależy od tego jaką powierzchnię ciała zamierzamy wydepilować. Średnio trwa on od 20 minut do 3 godzin. Jedno przyłożenie lasera usuwa kilkadziesiąt włosków. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się nawet do kilku lat. Aby zmaksymalizować efekt laserowego usuwania włosów, warto rozłożyć zabieg na kilka sesji. Dzięki temu włosy które są w stanie spoczynku, wejdą w fazę wzrostu i także one ulegną sile lasera.

O czym należy pamiętać przed zabiegiem laserowego usuwania włosów?

Przed zabiegiem należy zapoznać się z listą przeciwwskazań dotyczących jego stosowania, następnie skonsultować się dokładnie z kosmetyczką, która przeprowadzi z nami wywiad, określi stan zdrowia, udzieli niezbędnych porad i rozwieje wszelakie wątpliwości.
Trzeba również pamiętać o tym, aby przed zabiegiem dokładnie zgolić włosy maszynką – nie można używać wosku, depilatora ani pęsety). Skórę należy dokładnie umyć. Zabrania się smarować ją kremami czy spryskiwać dezodorantem lub perfumami. Warto również wyleczyć wszelkie zadrapania i rany, gdyż mogą one doprowadzić do czasowych przebarwień. Nie wskazane jest przyjmowanie jakichkolwiek środków przeciwbólowych przed zabiegiem.

Zalecenia lekarskie do zastosowania po epilacji

Przez kilka dni po zabiegu zdecydowanie odradza się stosowanie wszelkiego rodzaju mydeł, spirytusu, toników czy innych kosmetyków na bazie alkoholu. Nie wskazane jest również wykonywanie peelingów, ani wycieranie ręcznikiem miejsc poddanych zabiegowi. Zabrania się opalania przez 4 tygodnie po zabiegu. Skórę należy chronić filtrem SPF 30-60 minimum przez miesiąc. Zaleca się również unikać intensywnego wysiłku fizycznego i sauny przez co najmniej 5 dni. Wszystkie niepokojące objawy należy konsultować ze specjalistą u którego wykonywało się zabieg, a po miesiącu należy stawić się u niego na kontrolę.

Przeciwwskazania

Poddawanie się zabiegowi depilacji laserowej odradza się w następujących przypadkach:

  • przy skłonnościach do przebarwień i bliznowców,
  • gdy cierpi się na bielactwo, łuszczycę lub opryszczkę aktywną,
  • gdy jest się świeżo opalonym,
  • gdy przyjmuje się leki rozrzedzające krew,
  • gdy przyjmuje się zioła – nagietek, bratek, dziurawiec, skrzyp polny,
  • gdy stosuje się leki światło uczulające.