W jaki sposób można poprawić kształt zębów

Nasze ciało jest nieustannie narażone na urazy. W miejscu przerwania naskórka często powstają blizny. Stanowią one defekt estetyczny. Czasem niosą ze sobą problem funkcjonalny.

Blizny – jak powstają?

W przypadku każdego przerwania ciągłości skóry, czy to przez rozcięcie, rozerwanie czy też zabieg chirurgiczny , nasz organizm dąży do jak najszybciej regeneracji uszkodzonej tkanki. Skutkiem tego gojenia są blizny, mniejsze lub większe w zależności od tego jak poważny był uraz.

Takie znamiona mają to do siebie, ze nie wyglądają estetycznie. Dosyć często powstają w takich miejscach, w których nie sposób je ukryć. Bliznami można nazwać również rozstępy, gdzie podobnie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Walczy z nimi wiele kobiet na świecie, często bezskutecznie. Niestety, blizna to nie zawsze tylko nieestetyczne znamię, nie raz prowadzi ona do znacznych zaburzeń układu ruchowego człowieka.

Jakie zagrożenia niosą ze sobą blizny?

Wszystko to za sprawą twardej i mało elastycznej tkanki bliznowatej która tworzy bliznę. W przypadku urazu w okolicy stawu łokciowego, kolanowego czy też szyi zbliznowacenie może doprowadzić do zaburzeń ruchomości które nazywamy przykurczem bliznowatym. Charakterystyczną przyczyną takiego przykurczu są oparzenia, szczególnie widoczne u dorastających dzieci kiedy to zbliznowacenie poparzonej okolicy hamuje jej prawidłowy rozwój przez co jest ona o wiele mniejsza (np. w przypadku poparzenia jednej z piersi).

Jak temu zaradzić?

Z pomocą przychodzi nam skalpel. Zabieg chirurgiczny przykurczu bliznowatego polega na przecięciu, a czasem i wycięciu blizny, następnie lekarz odprowadza tkanki do ich naturalnego położenia, a ubytek po wycięciu blizny uzupełnia się wolnym przeszczepem skóry lub płatem zdrowej tkanki.

Istnieją jednak pewne wymagania. Do zabiegu podejść możemy nie wcześniej niż 6 miesięcy od zagojenia się rany. Wyjątkiem są przypadki w których dochodzi do znacznego upośledzenia funkcji, np. wywinięcie powieki z odsłonięciem rogówki. W takich przypadkach korekty dokonuje się wcześniej.

Aleksandra Wiktor