Łydki, obok ud, to jeden z obszarów ciała, które sprawiają problemy i są przyczyną kompleksów. Kiedy są zbyt szczupłe, można je odpowiednio modelować wstrzykując specjalny żel lub wszczepiając wkładki imitujące mięśnie. Kiedy są zbyt masywne, można je nieco zmniejszyć i prostym zabiegiem sprawić, że cała sylwetka będzie wyglądała o wiele korzystniej.

Kwalifikacja do zabiegu

Niestety, liposukcja obszaru łydek nie jest dla każdego. Podstawową kwestią podczas konsultacji przed zabiegiem jest określenie, co tak naprawdę jest przyczyną problemu. Trzeba pamiętać, że łydki to nie tylko tłuszcz, ale i mięśnie. Jeśli zatem to mięsień jest duży i sprawia, że cała łydka jest wizualnie duża, wtedy liposukcja nie jest możliwa do wykonania – bywa, że silnie umięśnione łydki mają warstwę tłuszczu „jak na lekarstwo” i odsysanie go nie ma najmniejszego sensu. Jednak podczas konsultacji może okazać się, że wystarczy liposukcja w nieco innym rejonie, żeby cała łydka była od razu szczuplejsza.

Łydki do najtrudniejszy anatomicznie obszar do wykonania liposukcji. Efekt zabiegu bardziej niż w innych rejonach ciała zależy od umiejętności lekarza. Bardzo łatwo tutaj o błąd i spowodowanie u pacjenta efektów, które zdecydowanie nie były zamierzone. Dodatkowo zabieg liposukcji często jest mylony przez pacjentów z zabiegiem odchudzania. Tymczasem jeśli łydki nie wyglądają idealnie, ale tkanka tłuszczowa rozłożona jest normalnie, warto najpierw podjąć się tradycyjnego odchudzania i ćwiczeń fizycznych a dopiero potem rozważyć ewentualny zabieg liposukcji, który ma na celu modelować ciało a nie je odchudzać.

Do zabiegu kwalifikują się zatem osoby, u których problemem jest tkanka tłuszczowa na łydkach a nie rozbudowany mięsień. Dodatkowo zabiegu nie powinno się wykonywać u osób z nieustabilizowaną wagą ogólną ciała. Choroby przewlekłe (cukrzyca, choroby krążenia krwi i inne) są zdecydowanymi przeciwwskazaniami do zabiegu.

Przebieg liposukcji łydek

Liposukcję obszaru łydek wykonuje się w znieczuleniu miejscowym z dodatkiem środka usypiającego lub w znieczuleniu ogólnym. Wybór znieczulenia zależy od wielu czynników i jest ustalany wspólne z lekarzem prowadzącym zabieg. Liposukcję najczęściej wykonuje się metodą klasyczną lub liposukcją ultradźwiękową. Przez drobne nacięcia na skórze wprowadzany jest specjalny preparat, który spulchnia ciało, zmiękcza tkankę tłuszczową i powoduje mniejszą utratę krwi. Następnie mieszaninę razem z tkanką tłuszczową usuwa się cienką kaniulą. Miejsca nacięcia skóry zszywane są specjalnymi rozpuszczalnymi nićmi.

Zabieg liposukcji nie kończy się razem z opuszczeniem sali operacyjnej. Odpowiednie zadbanie o łydki to również element zabiegu. Jeśli pacjent nie będzie się stosował ściśle do zaleceń lekarskich, efekt może być gorszy. Jednak nie jest to tylko kwestia gorszego wyglądu – brak noszenia specjalnych uciskowych podkolanówek może być nawet niebezpieczny dla zdrowia. Po zabiegu przez kilka tygodni utrzymuje się opuchlizna i siniaki. W osiągnięciu szybszego powrotu do pełnej sprawności pomagają specjalne masaże (drenaże limfatyczne).