Pierwsze zabiegi liposukcji były wykonywane już 40 lat temu. Od tego czasu bardzo dużo się zmieniło i zabieg z niebezpiecznego i skomplikowanego przeszedł swoistą metamorfozę do najczęściej wykonywanego i bardzo nowoczesnego. Jakie techniki liposukcji stosuje się dzisiaj?

Różne techniki, różne możliwości

Początkowo liposukcja była zabiegiem niebezpiecznym, który powodował rozrywanie tkanek i duże uszkodzenia wewnętrzne. Technika suchej liposukcji – tradycyjnej – nie jest obecnie stosowana. Również technika mokra i bardzo mokra, z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej, lidokainy, epinefryny, nie jest dzisiaj wykorzystywana. Zabieg liposukcji mokrej polegał na uprzednim wstrzykiwaniu niewielkiej ilości płynów, które potem odsysano razem z tkanką tłuszczową. Zabieg mokry polegał na wstrzyknięciu płynów w mniejszej ilości, niż ilość odsysanej tkanki tłuszczowej, zaś zabieg bardzo mokry oznaczał równą ilość płynów wstrzykiwanych i tłuszczu usuwanego. Obie metody powodowały jednak znaczną utratę krwi, dlatego też dzisiaj praktycznie nie są wykonywane.

Razem z rozpoczęciem stosowania metody tumescent zabiegi liposukcji przestały być tak bardzo ciężkie dla pacjenta. Metoda tumescent polega na wstrzyknięciu pacjentowi bardzo dużej ilości płynów – niekiedy jest to nawet do czterech razy więcej niż ilość usuwanego tłuszczu. Zabieg wydłuża się do kilku godzin, ale ryzyko jest znacznie mniejsze. Lidokaina i epinefryna zawarte w płynie wstrzykiwanym mają właściwości znieczulające i obkurczające naczynia krwionośne. Sam zabieg wysysania tłuszczu nie powoduje dzięki temu dodatkowych uszkodzeń innych tkanek a pacjent już następnego dnia może wrócić do domu.

  • Liposukcja ultradźwiękowa to jedna z technik, którą łączy się z techniką tumescent. Pacjentowi wstrzyknięta zostaje duża ilość płynów wraz ze środkiem znieczulającym, zaś ultradźwięki rozbijają błony komórkowe komórek tłuszczowych. Dzięki temu tłuszcz odsysany jest efektywniej, łatwiej i szybciej. Ten rodzaj liposukcji powinien jednak wykonywać profesjonalista – źle obsługiwane urządzenie emitujące ultradźwięki może spowodować poparzenie pacjenta. Również same fale ultradźwiękowe mogą spowodować oparzenia tkanki skórnej i spalić tkanki sąsiednie. Tę metodę najczęściej wykorzystuje się przy odsysaniu tkanki tłuszczowej z pleców.
  • Liposukcja wibracyjna w połączeniu z techniką tumescent uważana jest za najbezpieczniejszą i najefektywniejszą. Podczas zabiegu kaniula, którą podawany jest płyn i odsysany tłuszcz delikatnie wibruje, wykonując ruchy do milimetra w przód i w tył. Dzięki temu tkanka tłuszczowa nie jest rozdzierana, jak w przypadku metody tumescent, tylko przenikana. Ruchy kaniuli nie powodują rozerwania tkanki tłuszczowej, tylko zamieniają tłuszcz w emulsję, którą łatwo jest potem odessać. Dzięki temu zabiegowi nie widać praktycznie miejsc łączenia tkanki odessanej z nieodessaną.
  • Liposukcja laserowa to kolejna technika wykorzystywana podczas zabiegu tumescent z użyciem płynów. Chłodny laser rozpuszcza tkankę tłuszczową, która jest następnie wysysana kaniulą przez niewielkie nacięcia. Światło lasera działa na tkankę tłuszczową przez 12 minut – urządzenie trzyma się na obszarem, który następnie będzie poddany liposukcji.
  • Body-Jet to jedna z najnowszych metod, coraz częściej stosowana. Jest to rodzaj liposukcji, podczas której kaniulą podawany jest specjalny płyn ze środkiem znieczulającym i obkurczającym naczynia krwionośne. Obmywa on tkanki, oddzielając komórki tłuszczowe i jednocześnie zasysa je do kaniuli. Dzięki temu nie powoduje zniszczenia komórek, które po zabiegu liposukcji można wykorzystać np. do przeszczepienia w inne miejsce na ciele (np. w pośladki). Metoda ta umożliwia wymodelowanie sylwetki do pożądanego kształtu.