Makijaż służy podkreśleniu walorów i dyskretnej korekcje wad naszej twarzy i cery. Niestety, większość przeznaczonych do tego kosmetyków nie jest dla naszej skóry obojętnymi, a wręcz przeciwnie – powodują jej wysuszanie, zmniejszają jej sprężystość, powodują zaróżowienia i tak dalej. W szczególnie niewygodnej sytuacji są kobiety z alergiczną skórą twarzy, które muszą zrezygnować z ogólnodostępnych kosmetyków kupowane w drogeriach. Każde ich bowiem użycie oznacza kontakt skóry z alergenem, co z kolei powoduje pojawienia się niepożądanych zmian na skórze twarzy.

Skóra alergiczna to skrótowe, popularnie używane pojęcie opisujące najczęściej skórę, której ochronny płaszcz wodno – lipidowy – z powodu obecnych w nim ubytków – nie spełnia swojej funkcji.  Skutkiem tych ubytków są nienaturalne reakcje skóry (takie jak wysuszenie czy zaczerwienia) w kontakcie z różnymi substancjami, także tymi, które w normalnych warunkach są zupełnie nieszkodliwe. Niestety – problemy ze skórą alergiczną pojawiają się także podczas stosowania zwyczajnych kosmetyków przeznaczonych do makijażu. Objawy nadmiernej wrażliwości skóry twarzy mogą być różne, od zaczerwienień, po wypryski i nadmiernie wysuszenie czy uczucie nadmiernego napięcia skóry. Każdorazowe wystąpienie takiej reakcji oznacza konieczność rezygnacji z danego kosmetyku.

Specjalnie z myślą o kobietach borykających się z tym problem producenci kosmetyków tworzą specjalnie linie czy serie przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej. Doskonałym przykładem takiego kosmetyków jest podkład Vichy do skóry alergicznej. Poza zwyczajnymi właściwościami matującymi i scalającymi kolorystycznie, zawiera on  wiele składników nawilżających, wygładzających i odbudowujących komórki skóry. Wszystkie podkłady Vichy do skóry alergicznej są tak zwanymi kosmeceutykami (dermokosmetykami), a więc produktami, które powstały w ścisłej współpracy z dermatologami i kosmetologami. Ich skład jest specjalnie dostosowany, ogranicza się lub wyklucza w nim obecność substancji mogących wywoływać reakcje alergiczne (na przykład barwniki).

Należy podkreślić, że skóra alergiczna wymaga specjalnego traktowania. Nie wystarcza zastąpić kosmetyków do make-up kosmeceutykami przeznaczonymi do skóry wrażliwej czy alergicznej. Konieczna jest także intensywna, codzienna pielęgnacja. Wspomniana już firma Vichy poza podkładem do cery alergicznej wypuściła całą serię kosmetyków z takim właśnie przeznaczeniem. W szczególności istotne jest stałe utrzymywanie wysokiej stopnia nawilżenia skóry, do czego doskonale nadają się kremy (do stosowania w dzień oraz inne – do stosowania w nocy).

Na zakończenie warto jeszcze określić różnicę pomiędzy cerą wrażliwą a alergiczną. W przypadku zwykłej nadwrażliwości po usunięciu substancji wywołującej podrażnienie zmiany skórne powinny dość szybko zniknąć. W przypadku reakcji alergicznej utrzymywać się będą one dłużej, może wystąpić też reakcja ogólnoustrojowa (np. gorączka). Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą oraz ostrożnie testować kolejne kosmeceutyki.

Artykuł powstał dzięki specjalistom z apteki internetowej apo-discounter.pl

 

Artykuł sponsorowany