Istnieje wiele sposobów na pielęgnację naszej skóry. Niektóre z nich znane są od setek lat, a inne zaledwie od kilku miesięcy. Dla tych, którzy pragną skorzystać z wiedzy przodków i zadbać o swój organizm w pełni naturalny sposób, polecamy masaż stemplami ziołowymi.

Czym jest masaż stemplami ziołowymi?

Historia masażu stemplami ziołowymi sięga czterystu lat wstecz. Technika ta pochodzi z Tajlandii. Ze względu na swoją skuteczność została zaadaptowana na europejski grunt i tak dziś występuje zarówno w swojej tradycyjnej formie, jak i zmienionej na modłę europejską. Polega ona na umieszczaniu w specjalnym, bawełnianym woreczku określonej mieszanki ziół – każda mieszanka daje inne efekty. W Tajlandii tradycyjnie umieszczano w tychże woreczkach trawę cytrynową, kamforę, kurkumę i kafir. Europejczycy rozszerzyli nieco wachlarz dostępnych substancji, tak aby lepiej móc dostosowywać efekty do oczekiwań i zapotrzebowania swoich klientów.

Przebieg zabiegu z wykorzystaniem stempli ziołowych

Woreczek z odpowiednio dobraną kompozycją ziół zostaje podgrzany, dzięki czemu związki zawarte w ziołach aktywują się. Tak przygotowane stemple wykorzystuje się do masowania określonych partii ciała. Wraz ze stygnięciem woreczków, masażysta zwiększa nacisk oraz tępo swoich ruchów – powoduje to efektywniejsze wchłanianie się substancji do organizmu. Całość zabiegu trwa do godziny. Więcej na temat masażu ze stemplami ziołowymi napisaliśmy w tym artykule.

Masaż stemplami ziołowymi z pomarańczą, miętą, cytryną i pestkami moreli

Każda mieszanka ma inne działanie, tutaj postaramy się opisać jedną z najpopularniejszych, składa się ona z pomarańczy, mięty, cytryny i pestek moreli. Masaż z użyciem stempli ziołowych nie tylko zapewnia głęboki relaks, usuwa cellulit i ożywia skórę, każdy składnik oferuje inny, indywidualny profil działania.

  • Pomarańcza stosowana jest ze względu na dużą zawartość witamin C, A, P, kwasu foliowego, a także takich związków organicznych jak potas, wapń, magnez, fosfor, cynk i żelazo.
  • Cytryna ze względu na swoją kwasowość rozjaśnia, zmiękcza i orzeźwia skórę i zwęża rozszerzone pory, ale to nie wszystko. Miąższ cytryny wybiela przebarwienia skórne, usuwa zmarszczki i cellulit. Dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne.
  • Kolejnym bardzo wartościowym składnikiem mieszanki są zmielone nasiona moreli i wykonany z nich olej. Wpływają one bardzo korzystnie na stan skóry, pozwalają na jej głęboką regenerację, nawilżenie i odżywienie, ponadto łagodzą wszelakie podrażnienia. Większość specjalistów zaleca je osobom z tłustą i łojotokową skórą, ponieważ pozwalają one uregulować metabolizm skóry.
  • Mięta zalecana jest wszystkim tym, którzy borykają się ze skórą tłustą, podrażnioną lub ze stanami zapalnymi czy cellulitem. Dodatkowo ze względu na swój zapach koi nasze zmysły i rozluźnia ciało, rozjaśnia również cerę, ma działanie odświeżające, antyseptyczne, łagodzi stany zapalne i podrażnienia.

Tak dobrane składniki dzięki pogrzaniu i masażowi wnikają głęboko w naszą skórę. Ogromna ilość witamin i substancji odżywczych jest nie do przecenienia zarówno dla powierzchni naszej skóry, jej głębszych warstw, jak i organów wewnętrznych.

Przeciwwskazania dla masażu stemplami ziołowymi

  • uszkodzenia skóry, rany i pęcherze
  • menstruacja
  • ciąża
  • uczulenie na zioła znajdujące się w stemplach
  • popękane naczynka krwionośne
  • astma