pękająca skóra

Za pasem wiosna, a z nią odkrywające stopy sandałki. Można też zrzucić grube rękawiczki. Jednak Ciebie to nie cieszy. Pękająca skóra na palcach skutecznie zniechęca Cię do powitania nowej pory roku… Co robić?

Pękająca skóra na palcach – jakie są przyczyny?

Przyczyn pękającej na dłoniach i między palcami skóry jest wiele. Niekoniecznie musi być objawem atopowego zapalenia skóry, jednak może być jego niepokojącym sygnałem. Niekiedy problemem jest przewlekła choroba skóry, taka jak łuszczyca czy grzybica. Pękająca skóra palców jest też doskonale znana alergikom. Czasami towarzyszą jej małe, białe grudki wypełnione płynem. Kiedy powinnaś zwrócić szczególną uwagę na pękanie skóry dłoni i palców?

– pękanie skóry znacząco się nasiliło; trudno Ci cokolwiek robić rękami bez uczucia dyskomfortu;

– pękaniu towarzyszą maleńkie pęcherzyki z płynem;

– skóra palców dodatkowo swędzi i piecze;

– objawowi pękania skóry między palcami wtóruje suchość i silne złuszczanie się naskórka;

– skóra jest twarda i rogowacieje;

– ostatnio miałaś do czynienia z potencjalnie podrażniającymi substancjami chemicznymi.

W zależności od przyczyny pękającej skóry na palcach, należy wdrożyć odpowiednie leczenie i pielęgnację dermokosmetykami.

Leczenie łuszczącej się skóry palców – gdzie tkwi problem?

Często przyczyną pękającej skóry palców są po prostu niedobory witaminowe. Również przesuszenie skóry, spowodowane na przykład długotrwałym kontaktem z detergentem, może spowodować nieprzyjemny objaw pękania skóry. Wahania hormonalne, szczególnie przy niedoczynności tarczycy, także są dużym obciążeniem dla naszego płaszcza lipidowego – a szczególnie narażona jest właśnie skóra palców. Czasami problemem wywołującym pękanie skóry palców jest po prostu przebywanie w pomieszczeniach silnie klimatyzowanych. Rzadziej mamy do czynienia z egzemą skóry czy silną alergią. Jak wdrożyć leczenie? Przede wszystkim:

– nie rób nic na własną rękę. Najpierw wyeliminuj poważniejsze przyczyny pękającej skóry palców i idź do dermatologa. Rozpoczęcie leczenia chorób skóry na ich pierwszych etapach szybciej doprowadzi Cię do zdrowia niż eksperymenty na własną rękę.

– dobrze nawilżaj pękające palce i dłonie. Szczególnie przydatne będą produkty na bazie mocznika, a także pantenolu.

– pracując z potencjalnie inwazyjną substancją, zawsze używaj ochronnych, lateksowych rękawiczek. Jeśli jesteś uczulona na lateks – wybierz inne tworzywo.

– popękana skóra między palcami i na ich opuszkach szczególnie daje się we znaki. Zabezpiecz więc otwarte rany przy pomocy plastrów ochronnych – szczególnie tych nasączonych substancjami kojącymi świąd, na przykład gliceryną lub kwasem mlekowym.

– stosuj wysokowitaminową dietę. Szczególnie przydatna będzie witamina A (możesz ją dostarczać również w formie maści, bezpośrednio na popękane palce). Suplementuj także selen, cynk, magnez, witaminę E i witaminy z grupy B. Pamiętaj – większość zewnętrznych objawów ma źródło wewnątrz organizmu.

Co wspomoże leczenie popękanych dłoni?

Dobrym wsparcie dla farmakoterapii jest zawsze odpowiednia pielęgnacja. Stosuj balsam uzupełniający poziom lipidów w skórze, na przykład Lipikar Balsam AP+ od La Roche-Posay. Dedykowany jest właśnie osobom o wrażliwej i atopowej skórze, które często borykają się z popękaną skórą palców. Zawiera niacynamid i masło Karite, które wzmacnia jego natychmiastowe działanie. Formuła oparta o Aqua Posae Filiformis sprawia, że balsam przynosi ulgę popękanym dłoniom natychmiast po pierwszym zastosowaniu. Nadaje się również dla alergików – nie zawiera parabenów i SLS. Delikatna, lekka formuła od razu się wchłania, nie zostawiając tłustych śladów. Balsam powleka skórę delikatną, ochronną warstwą, która zapobiega pękaniu skóry palców, przesuszeniu i uczuciu świądu. Można go stosować codziennie. Pamiętaj, żeby przed wmasowaniem balsamu przeciwko suchości i pękaniu dłoni, dobrze oczyścić skórę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, Twoje wrażliwe dłonie wreszcie będą mogły odetchnąć.

Tekst sponsorowany