Jeszcze niedawno znaczące ubytki w tkance kostnej jamy ustnej nie pozwalały ludziom na poddanie się zabiegowi implantacji. Dziś na szczęście jest inaczej. Powstało kilka metod odtwarzania takowych ubytków, m.in. przeszczep kości w szczęce.

Na czym polega przeszczep kości w szczęce?

Przeszczep kości jest doskonałym rozwiązaniem dla naprawdę licznej grupy pacjentów, którzy do tej pory ze względu na ubytki w tkance kostnej nie mogli pozwolić sobie na implanty. Często takie braki są wynikiem chorób dziąseł i przyzębia, stanów zapalnych, wad genetycznych, starzenia się czy po prostu długotrwałego braku zębów. Zabiegi tego typu traktowane są jako metody leczenia chirurgiczno-stomatologicznego, więc muszą być wykonywane w specjalnych ośrodkach. Warto dodać, że są one bezbolesne, gdyż przeprowadza się je pod miejscowym znieczuleniem. Dyskomfort pojawia się dopiero po zabiegu – w czasie gojenia. Można go jednak zminimalizować poprzez stosowanie się do zaleceń lekarza.

Rodzaje przeszczepów kości w szczęce

Przeszczepy kości można podzielić na kilka sposobów. Tutaj dokonamy podziału ze względu na pochodzenie przeszczepianych kości:

  • autogenne – przeszczepy zbudowane z naszej własnej kości,
  • allogenne – przeszczepy zbudowane z kości z banku tkanek,
  • heterogenne – przeszczepy z kości zwierzęcej,
  • alloplastyczne – przeszczepy z kości syntetycznej.

Oczywiście najbardziej korzystne dla naszego organizmu ze względu na swoją biokompatybilność jest stosowanie kości własnych. Niestety jest to obarczone pewnymi dodatkowymi utrudnieniami. Stosowanie kości autogennych wymaga przeprowadzenia dodatkowego zabiegu chirurgicznego, aby pobrać kość. Przez co cały proces przedłuża się o gojenie ran i kości.

 Kiedy warto zastosować przeszczep kości?

Szczęka tak, jak i np. mięśnie w naszym ciele podlegają zasadzie „nieużywany narząd zanika”. Kiedy brakuje w niej zębów i nie jest ona równomiernie i systematycznie obciążana, zaczyna dochodzić do jej stopniowego zaniku. Taki stan rzeczy spowodować mogą również choroby jamy ustnej, np. paradontoza. Przeszczep kości zaleca się, gdy kość szczęki jest cienka i osłabiona, co uniemożliwia umieszczenie w niej implantu. Zabieg ten może być przeprowadzany równocześnie z zabiegiem implantacji, jednak często zdarza się, że wymagana jest osobna procedura.