I niestety również wielu mężczyzn walczących z otyłością. Rozstępy jednak to nie tylko efekt nadmiaru tkanki tłuszczowej. Każda matka wie, jak ciąża wpłynęła na jej ciało. Czy z rozstępami można coś zrobić, kiedy już się pojawiły?
 
 
 

Łatwiej zapobiegać…

Niestety, stare powiedzenie „łatwiej zapobiegać niż leczyć” jest prawdziwe również w tym przypadku. Rozstępom można zapobiegać na różne sposoby, o czym wiedzą przede wszystkim panie w ciąży, zaznajomione z nowinkami kosmetycznymi. Codzienny rytuał wcierania kremów uelastycznia skórę, dzięki czemu jest ona bardziej podatna na rozciąganie. Jednak wiele kobiet narzeka, że nawet pomimo stosowania kremów, rozstępy potrafiły pojawić się z dnia na dzień. Co gorsza, nawet po zrzuceniu nadmiaru kilogramów po ciąży, te jak na złość nie chcą zniknąć. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest uszkodzona skóra. Rozstępy powstają, kiedy fibroblasty (odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny) ulegają uszkodzeniu. W niektórych okresach życia jesteśmy bardziej narażeni na ich powstawanie, ponieważ nasz organizm wytwarza więcej kortyzolu, który upośledza funkcje fibroblastów. Dzieje się tak w czasie ciąży, przy otyłości czy podczas menopauzy.
 
Rozstępy można całkowicie zniwelować tylko w pierwszej fazie ich powstania lub później z pomocą inwazyjnego zabiegu dermabrazji. Są wtedy jeszcze czerwonawe i równoległe. Jeśli na tym etapie zastosuje się intensywne leczenie, jest szansa na usunięcie ich w 100%. Najczęściej jednak mamy do czynienia z rozstępami, które zdążyły już zmienić swoją barwę na jaśniejszą. Oznacza to, że skóra straciła już zdolności regeneracyjne. Na tym etapie można tylko zmniejszyć widoczność rozstępów – jako takie zostaną one już do końca życia.
 

Różnymi metodami

Możliwe jest wykorzystanie różnych metod w celu zmniejszenia widoczności rozstępów. Jedną z nich jest wykorzystanie lasera frakcyjnego. Za pomocą bardzo wielu mikrouszkodzeń i podgrzewania tkanek zmusza on skórę właściwą do wzmożonej regeneracji. Dzięki temu widoczność rozstępów zmniejsza się nawet do 75%. Poprawia się kolorystyka skóry, rozstępy stają się znacznie płytsze.
 
Skuteczne są też zabiegi mezoterapii. Działają one na powierzchnię skóry, dzięki czemu rozstępy ulegną spłyceniu i staną się mniej widoczne. Również faktura skóry poprawi się. Jedną z najbardziej skutecznych (i zarazem brutalnych) metod jest zabieg dermabrazji. Specjalnym urządzeniem ścierana jest powierzchniowa warstwa skóry. Jest to zabieg inwazyjny, wymaga znieczulenia miejscowego lub nawet ogólnego, jeśli zachodzi taka konieczność. Jednakże efekty są spektakularne. Po okresie gojenia skóry pacjent może zaobserwować całkowity zanik rozstępów. Spowodowane jest to najpierw starciem całej warstwy, na której występują rozstępy, a następnie odbudowaniem jej w nowej, niezniszczonej formie.