Choć korekta kształtu nosa, czyli rynoplastyka, należy do najtrudniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, to jest ona praktykowana od wielu setek lat. Każda epoka miała swoje ideały, również związane z tą częścią ciała, więc kobiety chętnie się do nich dopasowywały. Nie inaczej jest w XXI wieku – dziś rynoplastyka to już nie tylko operacja plastyczna, ale zabieg wręcz artystyczny, mogący skończyć jako dzieło sztuki.

Każda epoka ma swoje ideały, do których dążą nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Choć nie chodzi tu o próżność, to poczucie dobrego wyglądu zawsze wprawia nas w dobry nastrój, wywołuje poczucie komfortu, sprawia że łatwiej otwieramy się na innych ludzi. W osiągnięciu takiego stanu ducha pomóc nam może właśnie rynoplastyka, i dobrze wyszkolony, doświadczony chirurg. Już na wstępie warto bowiem zwrócić uwagę, że zanim zdecydujemy się na tego typu zabieg, trzeba – jak zawsze – dobrze sprawdzić komu powierzamy nasze ciało.

Rynoplastyka – początki

Rynoplastyka, jak wszystko we wszechświecie, musiała mieć swój początek. W tym wypadku, zaczęło się nie od ulepszania kształtu nosa, a od jego naprawiania – udrażniania przegród, nastawiania. Dopiero z czasem chirurdzy plastyczni odkryli, jak wielki potencjał, szczególnie finansowy, kryje się w naszych nosach. W dzisiejszych czasach wydaje się, że najlepiej zrozumieli to fachowcy z Iranu, gdzie korekta kształtu nosa jest bardzo popularna, będąc nie tylko możliwością upiększenia swojego wyglądu, ale również formą buntu przeciwko rygorystycznym zasadom islamu.

Dlaczego operujemy nos?

Powody, dla których samemu kładziemy się na stół, pozwalając kroić się skalpelem i poprawiać swój wygląd, bywają naprawdę różne. Głównie, jak już wspominaliśmy również w innych naszych tekstach, są to kompleksy, których staramy się za wszelką cenę pozbyć. Ale zabiegowi „naprawiania” nosa poddajemy się również, kiedy tego naprawdę potrzebujemy – przy zapadnięciu lub skrzywieniu grzbietu nosa, rozdwojeniu czubka nosa, czy nawet przy krzywych przegrodach, utrudniających prawidłowe oddychanie.

Pierwszy zabieg

Pierwszy zabieg korekty nosa jest oczywiście najważniejszy. To właśnie on decyduje, czy potrzebny będzie kolejny, czy możemy powiedzieć, że już osiągnęliśmy zamierzony efekt. Choć wydać to się może wielu z Was nieprawdopodobne, ale w trakcie tego zabiegu, zazwyczaj trwającego około 2-3 godzin, chirurg plastyczny może stworzyć swoiste dzieło sztuki.

Kolejne operacje zazwyczaj przeprowadzane są, by poprawić drobne niedogodności, ewentualnie naprawić rzadko spotykane problemy. Wielu chirurgów plastycznych odnotowuje fakt, że ludzie poddający się drugiej operacji nosa pragną po prostu sprawić, by bardziej pasował on do „reszty” twarzy, by razem z nią tworzył spójną całość, dzięki czemu będą w pełni usatysfakcjonowani z osiągniętego efektu.

Przeciwwskazania

Oczywiście największe przeciwwskazania stawia przed nami stan naszego zdrowia. Dlatego przed zabiegiem trzeba skonsultować się z lekarzem, przekazać mu wszelkie informacje jakich mógłby potrzebować i nie ryzykować swojego zdrowia zatajając chociażby największą drobnostkę. Jest jednak coś, z czym nie pomoże nam nawet największy fachowiec – nasze ambicje i wygórowane wymagania stawiane przed kliniką, w której wykonujemy zabieg.

Często stawiamy przed chirurgiem plastycznym żądania, które przerastają nie tylko jego możliwości, ale ogólne możliwości rynoplastyki. Należy pamiętać, że takie zabiegi nie sprawią, że całkiem zmienimy swój wygląd. Trzeba zdawać sobie sprawę – z możliwości jakie daje nam rynoplastyka.