Według wszelkich statystyk związanych z operacjami plastycznymi, to właśnie korekcja nosa jest zabiegiem najczęściej wykonywanym w tej dziedzinie medycyny. Jest to co prawda operacja skomplikowana, która pierwsze rezultaty widoczne dla oka przynosi dopiero po kilku tygodniach, to decyduje się na nią co raz więcej osób.

Najczęściej ludzie decydują się na korektę czubka nosa ze względu na różnego rodzaju kompleksy. Dlatego dobrze wykonana operacja wpływa tak pozytywnie na psychikę pacjenta. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na tego typu zabieg, powinien zapoznać się z przeciwwskazaniami, ewentualnymi skutkami ubocznymi i pozytywami, jakie ze sobą niesie.

Rynoplastyka

Operacje pozwalające na korygowanie wyglądu zewnętrznego nosa nazywa się ogólnie rynoplastyką. Korekcja czubka nosa to jedynie jej mały fragment, choć najbardziej ryzykowny i skomplikowany. Zazwyczaj operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, choć zdarza się również jedynie miejscowe. Czas zabiegu nie przekracza najczęściej 1,5 godziny.

Dlaczego poddajemy się korekcji czubka nosa?

Można zastanawiać się, dlaczego ludzie tak chętnie poddają się korekcji czubka nosa. Jednym z rozwiązań, które od razu nasuwa się na myśl, to fakt że nos jest tym fragmentem ciała, którego nigdy nie zasłaniamy. W momencie, gdy jego wygląd wprawia nas w zakłopotanie, staramy się to jakoś zmienić, pozbyć kompleksów. Wówczas na pomoc przychodzi właśnie rynoplastyka. Pozwala ona między innymi na:

  • podniesienie czubka nosa,
  • obniżenie wysokości czubka nosa,
  • uzupełnienie brakujących fragmentów chrząstek nosa,
  • korektę wypukłych nozdrzy,
  • zmniejszenie nozdrzy.

Zanim poddamy się zabiegowi

Korekta czubki nosa to po prostu operacja, dlatego przed zabiegiem należy skontaktować się z lekarzem, któremu trzeba przedstawić informacje na temat przyjmowanych lekarstw, alergii, przebytych chorób i operacji. Ważne jest, by w trakcie wizyty u specjalisty powiedzieć mu o wszelkich wątpliwościach, tak by w trakcie zabiegu nie doszło do niepotrzebnych komplikacji.

Przeciwwskazania

Choć dla niektórych może to być oczywiste, to warto pamiętać, że bardzo istotne w kwestii korekty czubka nosa jest wiek potencjalnego pacjenta. Najważniejsze jest, by u osoby chcącej poddać się temu zabiegowi zakończył się proces wzrostu oraz rozwoju. Lekarze zazwyczaj wymagają, by mężczyźni mieli ukończone osiemnaście, a kobiety szesnaście lat. Za górną granicę wiekową przyjęło się pięćdziesiąt lat, choć nie jest to jednoznaczne określone. Najważniejsza bowiem jest jakość skóry, która według badań naukowców zaczyna psuć się około trzydziestego piątego roku życia.

Ważne jest również, by pacjenci chętni na zabieg nie mieli tendencji do tworzenia widocznych blizn, i by w rodzinie nie występowały przypadki chorób zakrzepowo-zatorowych. Operacje plastyczne nosa odradza się również osobom ze schorzeniami internistycznymi.

Ile zajmuje rekonwalescencja?

Tak naprawdę do swoich obowiązków można wrócić już po kilku dniach. Oczywiście przez kilka tygodni trzeba odpowiednio o siebie zadbać – unikać schylania się, dźwigania zbyt ciężkich rzeczy czy też uprawiania sportu. Ważne jest też, by nawet przez kilka miesięcy od operacji unikać zbyt dużej ilości promieni słonecznych, a o nos dbać za pomocą odpowiednich kremów, przepisanych przez lekarza.