Łysienie to problem, który dotyka nie tylko mężczyzn, ale również kobiety. Najczęściej związany jest z predyspozycjami genetycznymi i wiekiem, ale niekiedy wypadanie włosów spowodowane jest innymi czynnikami, zachodzi gwałtownie i może być przyczyną dyskomfortu. W takiej sytuacji warto rozważyć transplantację włosów.
 

Różne potrzeby

Często wypadanie włosów można powstrzymać zupełnie innymi metodami, niż operacja. Warto je wypróbować, jeśli nie ma się pewności, że przyczyna zmiany leży głównie w genach. Począwszy od fryzjera, przez dermatologa i trychologa – każdy z nich będzie miał swoje sposoby na wypadające w nadmiarze włosy. Czasami wystarczy niewiele, zwykłe wzmocnienie organizmu od środka może skutkować znacznie mniejszym wypadaniem włosów. Jeśli dieta, specjalne odżywki, tabletki i kuracje nie pomagają, zamiast na przyczynach, można skupić się na skutkach – postępującym łysieniu. Zarówno dla Pań jak i Panów jest to ogromny problem estetyczny. Jest przyczyną kompleksów, złego samopoczucia, wrażenia starości. Przeszczep włosów może pomóc powrócić do swojego dawnego wizerunku.
 
Współcześnie możliwe jest przeszczepianie włosów w zależności od potrzeb pacjenta. Jeśli problemem jest ogólne przerzedzenie, można włosy zagęścić. W miejsca, w których nie pozostał już ani jeden włosek można ponownie zaszczepić całe partie włosów. Problemem w przypadku transplantacji włosów jest jednak konieczny czas. Efekty będzie można zacząć obserwować dopiero po kilku tygodniach, zaś pełna odbudowa włosów trwa nawet do roku. Dopiero również po takim czasie będzie można powiedzieć, że przeszczep faktycznie się udał.
 

Różne metody

W zależności od zapotrzebowania można przeszczepić całe partie włosów lub pojedyncze „grafty” z pojedynczymi cebulkami. Bardzo często dokonuje się połączenia różnych metod, dzięki czemu uzyskuje się efekt naturalnych, własnych włosów pacjenta, które nie wyglądają na sztucznie zagęszczane.

  • Metoda STRIP (paskowa) polega na przeszczepieniu całej partii włosów z tyłu głowy w miejsce, które tego będzie wymagało. Pobrany wąski i długi pasek dzieli się na mniejsze fragmenty. Metoda ta pozostawia bliznę, która będzie jednak niewidoczna pod włosami.
  • Metoda FUE polega na przeszczepieniu punktowym drobnych fragmentów skóry z mieszkami włosowymi. Dzięki takim maleńkim transplantom, w których mieści się kilka mieszków włosowych, można osiągnąć zagęszczenie fryzury w niewielkim stopniu – metoda ta jest bardzo pracochłonna i wykorzystywana raczej jako uzupełnienie innej techniki.
  • Metoda GHO polega na przeszczepieniu pojedynczych wszczepów, w których znajdują się torebki włosowe. Jednakże, w przeciwieństwie do poprzednich metod, w których włosy de facto przenosi się z miejsca na miejsce, w przypadku metody GHO w miejscu pobrania włosy odrosną na nowo. Pomimo pracochłonności, metoda ta daje świetne efekty w każdym przypadku.

 
Co ważne, dobrze wykonany przeszczep włosów to właściwie gwarancja naturalnych i gęstych włosów. Warto jednak wybierać kliniki, które specjalizują się w tego rodzaju zabiegach – dzięki temu efekt końcowy będzie bardzo korzystny.