Eyeliner kojarzy się z czymś w rodzaju tuszu, którym (przy pomocy pędzelka) rysujemy na górnej powiece wyraźną, graficzną kreskę. Ale sprawa nie jest taka prosta – jego rodzajów jest kilka, a od niego zależy osiągnięty efekt makijażu, trwałość i łatwość aplikacji. Warto przyjrzeć się im dokładniej, aby łatwiej było zdecydować, który z nich sprawdzi się najlepiej do naszych indywidualnych potrzeb.

Eyeliner w żelu

Swoim wyglądem może przypominać albo klasyczny eyeliner w pędzelku, albo, jak np. popularny Gel Liner Maybelline, być zamkniętym w słoiczku i mieć dołączony pędzelek. Dzięki żelowej konsystencji jest to kosmetyk niezwykle trwały, wręcz wodoodporny. Ze względu na trwałość i łatwość aplikacji, bardzo dobrze nadaje się dla kobiet, które nie mają dużej wprawy w malowaniu oczu.

Eyeliner w flamastrze

Przypomina zwyczajny flamaster z miękkim, dość szpiczastym zakończeniem. Często występuje w formie wodoodpornej, choć nie zawsze ta obietnica jest całkowicie spełniona. Niestety, także intensywność koloru jest mniejsza, niż w przypadku kosmetyku w żelu. Końcówka flamastra zapewnia wykonanie równej kreski, jednak trudno zrobić za jego pomocą naprawę cienką kreskę.

Eyeliner w pędzelku

Do małego słoiczka jest dołączony bardzo cienki pędzelek. Aplikacja przy jego użyciu wymaga niestety pewnej wprawy. W przeciwnym razie łatwo ubrudzić rzęsy albo zrobić bardzo krzywą kreskę. Trwałość takiego eyelinera jest często słaba, łatwo rozmazuje się pod działaniem wody lub łez.

Kredka, sztyft, kohl

Wydawać by się mogło, że to zupełnie różne kosmetyki, a jednak przy pomocy kredki o odpowiedniej miękkości i nasyceniu koloru, można osiągnąć efekt dokładnie taki, jak w przypadku eyelinera. Należy jedynie pamiętać o odpowiednim jej naostrzeniu, co może nieść ze sobą niską wydajność kosmetyku. Do kresek możemy użyć też arabskiego, naturalnego proszku stosowane przez kobiety orientu. Kohl aplikuje się przy użyciu dołączonego patyczka na wodną linię powieki lub klasycznie. Jest to kosmetyk bezpieczny, a wręcz zdrowy (może pomóc w łagodzeniu zapalenia spojówek), ale jego używanie wymaga bardzo dużej wprawy.