Wrastające paznokcie

Wrastający paznokieć to często spotykana dolegliwość, która zazwyczaj jest dość bolesna i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może dotyczyć praktycznie każdego, bez względu na wiek, jak i płeć. Jak się objawia? Najczęściej na początku pojawia się stan zapalny, który wywołuje dolegliwości bólowe i dyskomfort. Problem wrastania płytki paznokciowej najczęściej dotyczy paluchów stóp, ale to nie oznacza, że nie może objawiać się na pozostałych paznokciach.

Kiedy mówimy o wrastającym paznokciu?

Wrastający paznokieć to stan, w którym boczna krawędź płytki paznokciowej zaczyna podrażniać, a nawet wbijać się w tkanki miękkie otaczające paznokieć, czyli wał okołopaznokciowy. Konsekwencją takiego zjawiska jest stopniowo tworzący się stan zapalny, który na początki objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem oraz bólem. Z czasem powstaje rana, pojawia się wysięk ropny oraz ziarnina, czyli tak zwane ‚dzikie mięso’. Bardzo ważne jest, żeby reagować od razu, nie zwlekać z wizytą u specjalisty podologa.

Przyczyny wrastania paznokci

Wrastający paznokieć to bardzo często spotykany problem w gabinecie podologicznym. Jakie są jego główne przyczyny? Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • nieprawidłowe skracanie paznokci (pozostawienie ostrej krawędzi płytki paznokciowej w wale okołopaznokciowym, zbyt krótkie/okrągłe obcięcie);
  • uraz mechaniczny;
  • predyspozycje genetyczne;
  • nadwaga/otyłość;
  • noszenie nieprawidłowego obuwia;
  • deformacje kostne stóp;
  • nieprawidłowa biomechanika stóp;
  • nadpotliwość stóp;
  • przerost wałów okołopaznokciowych;
  • niektóre dyscypliny sportowe – balet, taniec, piłka nożna, wspinaczka.

Na czym polega leczenie wrastających paznokci?

Wiele osób borykających się z problemem wrastania płytki paznokciowej na początku popełnia dość powszechny błąd, mianowicie podcina brzegi paznokcia. Oczywiście takie rozwiązanie przynosi ulgę, ale tylko na chwilę. Prawda jest taka, że w ten sposób pogarsza się sytuacje. Dlatego tak ważne jest, żeby zamiast próbować samodzielnie rozwiązać uciążliwy problem, oddać się w ręce specjalisty. W tym celu, należy zgłosić się do gabinetu podologicznego. To tam uzyskamy fachową pomoc.

Za pomocą domowych metod jesteśmy w stanie opanować wyłącznie początkowy stan zapalny. Jednym ze sposobów jest zastosowanie tamponady, czyli umieszczenie kawałka waty pomiędzy boczną krawędź paznokcia, a wał okołopaznokciowy. W ten sposób uda nam się zahamować proces dalszego wrastania płytki paznokciowej.

Jeżeli wrastaniu paznokcia towarzyszy bardziej zaawansowany stan zapalny, czyli pojawia się wysięk ropny lub ziarnina, należy jak najszybciej udać się do specjalisty podologa. Podczas wizyty zostanie usunięty element drażniący tkanki miękkie otaczające paznokieć, poprzez cięcie klinowe. Następnie zostanie zastosowany opatrunek, który będzie nasączony preparatem antyspetycznym.

Gdy stan zapalny się wycofa można przejść do kolejnego etapu, czyli korekcji płytki paznokciowej za pomocą klamry ortonyksyjnej. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów klamer. Wybór należy jednak do podologa, to specjalista dobiera klamrę indywidualnie do przypadku.

Głównym zadaniem klamry ortonyksyjnej jest ‚wyciągnięcie’ brzegów paznokcia, które znajdują się zbyt głęboko w wałach okołopaznokciowych. Zabieg, podczas którego zakładana jest klamra korekcyjna na paznokieć jest bezbolesny, a czas trwania terapii jest uzależniony, od stopnia zaawansowania, zwykle wynosi od 3 do 12 miesięcy.

Warto również wspomnieć, że w niektórych przypadkach przyczyną wrastania paznokcia jest przerost wałów okołopaznokciowych. Wtedy, aby uniknąć nawrotów, najlepszym wyjściem jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu, a dokładniej plastyce wałów otaczających paznokieć. Taki zabieg polega na wycięciu nadmiaru zmienionych tkanek miękkich, w okolicy płytki paznokciowej. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje usunięcie problemu raz na zawsze.

Katarzyna Menkała - Podolog w Warszawie

Artykuł powstał we współpracy z podologiem Katarzyną Menkała, właścicielką gabinetu podologicznego www.czasnastopy.pl na ul. Fieldorfa 10 w Warszawie.