Trzecie zęby, bo tak często nazywana się implanty stomatologiczne, są jednym z najmłodszych dzieci stomatologii. To innowacyjne rozwiązanie pozwala wielu ludziom nie tylko uzupełnić swoje uzębienie, ale także stworzyć je zupełnie od podstaw. Jak wygląda to w praktyce?

Czym tak naprawdę są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne określane często mianem fenomenu biotechnologii, są niczym innym, jak tylko niewielkimi, głównie tytanowymi konstrukcjami zbudowanymi z dwóch części. Implanty takie najczęściej składają się z części korzeniowej (sztuczny korzeń zęba) i części koronowej (nadbudowa protetyczna), która jest jego widoczną częścią. Korzeń zęba wykonywany jest z tytanu – metalu biokompatybilnego, który doskonale łączy się z tkanką kostną kości szczęki. Jego długość waha się najczęściej między 8 a 16 mm, natomiast szerokość między 3 a 7 mm – wartości te są indywidualnie dostosowywane do pacjenta.

Czy warto zdecydować się na zastosowanie implantów stomatologicznych?

Obecnie implanty są najlepszą metodą dostępną na rynku. Pozwalają one w sposób trwały i bezpieczny uzupełnić brakujące uzębienie. Posiadają wiele zalet, które mogą znacząco przyczynić się do poprawy codziennego komfortu życia. Oprócz strony czysto estetycznej (implanty wyglądają i zachowują się jak naturalne zęby), implanty przywracają również przyjemność płynącą z jedzenia, polepszają wymowę, są trwałe i wygodne.

Czy implanty są dla każdego?

Niestety, jak w przypadku każdego zabiegu i przyjmowania każdej substancja, tak i w przypadku implantów stomatologicznych istnieją pewne przeciwwskazania. Zdarza się, że terapia implantologiczna nie jest możliwa. Jednym z wymogów dla podjęcia tego rodzaju leczenia jest odpowiednia objętość kości szczęk – bez niej zamontowanie implantu może okazać się niebezpieczne lub też po prostu niewykonalne. Kolejnym czynnikiem wykluczającym pacjenta z terapii mogą być różne choroby, jak np. paradontoza, cukrzyca, choroby kości, a nawet niektóre choroby psychiczne. Być może czynnikiem nie do końca wykluczającym, ale zdecydowanie przemawiającym na niekorzyść pacjenta jest palenie tytoniu. Zarówno zdrowy rozsądek, jak i liczne badania wykazują, że u osób palących, rany jamy ustnej goją się zdecydowanie gorzej przez co proces leczenia może zostać zakłócony.

Przebieg terapii implantologicznej

Terapię implantologiczną można podzielić na dwa główne etapy. Pierwszy etap polega na wprowadzeniu tytanowego implantu do kości szczęki (części implantu która później będzie stanowiła korzeń zęba). Proces ten wykonywany jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, tak aby cały zabieg był jak najbardziej komfortowy dla pacjenta. Następnie rana po implantacji „korzenia” jest zaszywana i pozostawiona na okres 3 do 6 miesięcy w celu zagojenia się. Okres ten jest niezmiernie ważny, ponieważ pozwala na zespolenie się tytanowej powierzchni implantu z kością.
Drugi etap polega już tylko na zamontowaniu implantów protetycznych, które zostały wykonane przez protetyka w czasie trwania okresu rekonwalescencji pacjenta. Jest to etap finalny – po nim nowe zęby są już w pełni gotowe do użytku i stają się integralną częścią całego uzębienia.